본문 시작

본문

National Organizing Committee (NOC)
Chair Prof. Jay H. Lee (KAIST – Korea)
Co-Chair Prof. Jong Min Lee (Seoul National University – Korea)
Vice-Chair Ind.  CEO Chul-Jin (Charles) Kim (SK Advanced – Korea)
  • Boram Gu (Chonnam Nat’l Univ.)
  • Seongmin Heo (Dankook Univ.)
  • Sungwon Hwang (Inha Univ.)
  • Dong Hwi Jeong (Ulsan Univ.)
  • Eunjung Joo (LG Chem)
  • Jin-Kuk Kim (Hanyang Univ.)
  • Jiyong Kim (Sungkyunkwan Univ.)
  • Yeonsoo Kim (Kwangwoon Univ.)
  • Chang Jun Lee (Pukyong Nat’l Univ.)
  • Jay Liu (Pukyong Nat’l Univ.)
  • Il Moon (Yonsei Univ.)
  • Jonggeol Na (Ewha Womans Univ.)
  • Dongil Shin (Myungji Univ.)
  • In-Hyoup Song (KRICT)
  • Kosan Roh (Chungnam Nat’l Univ.)
  • Kyung Hwan Ryu (Sunchon Nat’l Univ.)
  • Wangyun Won (Kyung Hee Univ.)
IFAC TC Sponsors
Main sponsoring TC 6.1 - Chemical Process Control
Co-Sponsor TC 8.4 - Biosystems and Bioprocesses
International Program Committee (IPC)
IPC Chair Prof. Luis Ricardez-Sandoval (University of Waterloo – Canada)
IPC Co-Chair Prof. Jesus Pico (Universitat Politecnica de Valencia – Spain)
Editor Prof. Luis Ricardez-Sandoval (University of Waterloo– Canada)
IPC members
  • Frank Allgöwer (DE)
  • Jesús Álvarez Calderón (MX)
  • Julio R. Banga (ES)
  • Jie Bao (AT)
  • Olivier Bernard (FR)
  • B. Wayne Bequette (US)
  • Lorenz T. Biegler (US)
  • Richard D. Braatz (US)
  • Hector Budman (CA)
  • Eric Bullinger (DE)
  • Eduardo Camponogara (BR)
  • Mario Campos (BR)
  • Benoit Chachuat (UK)
  • Xi Chen (CN)
  • Francesco Corona (FI)
  • Ian K. Craig (ZA)
  • Hernán De Battista (ART)
  • Hidde de Jong (FR)
  • Cesar de Prada (ES)
  • Mario di Bernardo (IT)
  • Denis Dochain (BE)
  • Francis J. Doyle III (US)
  • Helen Durand (US)
  • Sebastian Engell (DE)
  • Miroslav Fikar (SK)
  • Rolf Findeisen (DE)
  • Bhushan Gopaluni (CA)
  • Martin Guay (CA)
  • Ravi Gudi (IN)
  • Rudiyanto Gunawan (US)
  • Juergen Hahn (US)
  • Boris Houska (CN)
  • Biao Huang (CA)
  • Dexian Huang (CN)
  • Jakob K. Huusom (DK)
  • Lars Imsland (NO)
  • Brian Ingalls (CA)
  • Alf Isaksson (SE)
  • Elling W. Jacobsen (SE)
  • Johannes Jäschke (NO)
  • S. Joe Qin (CN)
  • Niket Kaisare (IN)
  • Nitin Kaistha (IN)
  • Manabu Kano (JP)
  • Sanghong Kim (JP)
  • Maria Klapa (GR)
  • Richard Lakerveld (CN)
  • Abderrazak M. Latifi (FR)
  • Shaoyuan Li (CN)
  • Daniel Limón (ES)
  • Jinfeng Liu (CA)
  • Sergio Lucia (DE)
  • Ali Mesbah (US)
  • Thomas Meurer (DE)
  • Alexander Mitsos (DE)
  • Martin Mönnigmann (DE)
  • Jaime A. Moreno (MX)
  • Michela Mulas (BR)
  • Diego Alejandro Muñoz Durango (CO)
  • Jens Nielsen (SE)
  • Julio E. Normey-Rico (BR)
  • Carlos Ocampo-Martinez (ES)
  • Diego Oyarzún (GB)
  • Leyla Özkan (NL)
  • Gabriele Pannocchia (IT)
  • Joel A. Paulson (US)
  • Nicolas Petit (FR)
  • Michel Perrier (CA)
  • Stratos Pistikopoulos (US)
  • Marie-Noëlle Pons (FR)
  • Christopher V. Rao (US)
  • James B. Rawlings (US)
  • Udo Reichl (DE)
  • Isabel Rocha (PT)
  • Lakshminarayanan Samavedham (SG)
  • Tito Luís Maia Santos (BR)
  • Sirish Shah (CA)
  • Ivan Simeonov (BG)
  • Vijai Singh (IN)
  • Sigurd Skogestad (NO)
  • Ilse Smets (BE)
  • Masoud Soroush (US)
  • Christopher Swartz (CA)
  • Wei Sun (CN)
  • Moses Tade (AU)
  • Osamu Tonomura (JP)
  • Jorge O. Trierweiler (BR)
  • Anton van Boxtel (NL)
  • Alain Vande Wouwer (BE)
  • Alejandro Vargas (MX)
  • Steffan Waldherr (BE)
  • Yiming Wan (CN)
  • Fengqi You (US)
  • Victor Zavala (US)
  • Chunhui Zhao (CN)